Det drar ihop sig mot terminsslut, men en hel del kul ska hinnas med innan jul!

Newbodyförsäljning

Tack till er som handlat Newbody, hittills har vi tjänat ca 7500 kr. November ut finns det chans till efterbeställningar. Gå in på någon av webshoparna igen, t.ex. https://newbodyfamily.com/sv-se/shop/s/TDKZCAL/DKZCIF om ni inte hann med innan. Välj gärna direktbeställning för att minimera klubbens administration

 

Namntävling på våra miniongrupper

När vi namngav miniongruppen var filmerna om minioner populära, det är de inte längre och vi vill därför ge alla chansen att komma med namnförslag till våra yngsta medlemmars två grupper: den på söndagar för 5-6 åringarna och den på onsdagar för 7-8 åringarna. Bästa förslag belönas och offentliggörs på Japanska dagen (se nedan)

 

Städdag i Dojon

På lördag (27/11) 13:00 städar vi gemensamt i Dojon, kom och hjälp till så går det snabbt och blir kul!

 

Japanska Dagen

Den 4:e december, 10:00-17:00 bjuder klubben in till rolig samvaro i Japansk stil. Origami, meditation, Japanskalektion, mangateckning, kalligrafi m.m. Namngivning av våra två grupper för våra yngsta medlemmar. Vi kommer beställa sushi (eller annat från restaurang Tokai). Kom – det blir kul!

Covidbevis eller mask plus att ni känner er friska är förstås ett krav för att komma

 

Avslutningar och graderingar

  • Minion söndagsgrupp slutar den 12/12 i dojon med luciatema.
  • Kobudo/Yudansha gruppen har avslutning 13/12.
  • Juniorgraderingen är den 14/12 (kolla med in instruktör om du skall prova att gradera).
  • Minion onsdagsgrupp slutar 15/12 i Rombergaskolans gympasal – OBS plats!
  • Seniorgradering 16/12 (kolla med in instruktör om du skall prova att gradera).

 

Beslut om fortsatt maskanvändning i Dojon

Alla (inkl de som väntar i dojon): Handtvätt och handsprit är ett krav. Munskydd på alla äldre än 8 år om inte giltigt Covidbevis kan uppvisas. (på https://covidbevis.se/ beställer du lätt ett covidbevis till dig eller dina barn) Vill man inte/kan man inte uppvisa Covidbevis ska munskydd vara på.

Killarna tvättar sina händer på sin toalett, tjejerna använder den vid dojon. All materiel som används under passet ska spritas av efter användning.

Lilla dojon kommer användas mer för att dela grupperna för mindre kontakt. Minioner är fortsatt befriade från masktvång, eller uppvisande av Covidbevis

 

Parkeringen utanför dojon stökig fram till jul

Håll ut, snart är de klara med fasaden. Då blir det även lite varmare på golven i Dojon. Det kommer bli jättefint!

 

Köp klubboveraller! Möjligt att prova storlekar i dojon november ut

Träningsoveraller kan nu provas i dojon, dessa beställs sedan enkelt via webshopen. Från och med första december får ni istället prova dem på Part, reklamfirman vi samarbetar med om våra klubbartiklar.

 

100 kata challenge!

Den 28:e oktober träffades vi för att göra 100 kator, Jättekul som vanligt, och mycket lärorikt för alla som var där.

 

Träningstider under jullovet

Efter terminen slut kommer sex träningstillfällen att erbjudas, tisdagar och torsdagar 18:00 till 20:00 med start den 21:a december. Dojon kommer då vara öppen för träning. Välkomna in att träna i vår varma gemenskap. Vårterminen startar när skolorna drar igång igen, med första pass den 10:e januari.

 

Datum för årsmötet

Skriv redan nu in i kalendern att det är årsmöte den 12/2 2022 13:00. Vill ni vara med i styrelsen – kontakta Robert i dojon eller via robert.lund@powertools.se

Newbody

Nu drar klubben igång en Newbodykampanj igen. Kataloger kommer finnas i dojon inom kort, prata med dina föräldrar om du är under 15, ta sedan hem en katalog och be vänner, grannar och arbetskamrater stödja vår klubb samtidigt som de får toppenbra produkter från Newbody!

http://www.e-magin.se/paper/gjcmf0f2/paper/1#/paper/gjcmf0f2/1

Registrera dig för försäljning

Det går även bra att beställa på nätet!

Nedanstående länk är för att registrera dig som säljare, om du vill kan du även skapa din egen webbshop och dela till dina vänner.

https://www.newbody.se/reg/TDKZCAL

Du kan även skanna in QR koden nedan.

Smidigt, eller hur?

Vinsten går till att hålla nere träningsavgifterna och låta oss göra lite extra för våra medlemmar.

Facebookgrupperna för er träningsgrupp

Är ni inte redan anmälda till er, eller ert barns Facebookgrupp – så gör det nu! Här kommer de senaste nyheterna presenteras först.

Suponsā スポンサー

Våra sponsorer

zmart webb & reklam

Vill du sponsra O.G.R. Karate Enköping?
Eller veta mer om våra BRONS, SILVER och GULD-paket, samt 365 klubben

001 - logo

私たちをフォローする
Watashitachi o forō suru
Följ oss

© 2023 OGR Karate. Producerad av Zmart Webb & Reklam