Nyhetsbrev februari 2018

Nu är terminen i full gång, Kihon- (grund) veckorna är förbi och vi tränar omväxlande på Kata, Kast och Kumite (sparring). Denna vecka är det kastvecka – kom och lär er falla mjukt och ta emot attacker på ett effektivt sätt.

Har ni inte betalt medlems och träningsavgiften ännu, så gör det omgående. Det är viktigt för försäkringens skull att ni har betalt när ni tränar. Betala innan årsmötet för att få rösträtt. Lördag den 17:e februari 12:15 är det årsmöte i Dojon. Förstärkt fika och en lyhörd diskussion utlovas. Kom och gör er röst hörd! Nya styrelsemedlemmar kommer föreslås, kontakta Robert om ni vill bidra i styrelsen för att förbättra förutsättningarna för klubbens medlemmar!

Det finns gott om plats i nybörjargruppen på onsdagar mellan 19:00 och 20:30. De två första gångerna testar man gratis och det går bra att komma med ända fram till Påsk, men ju förr desto bättre. I terminsavgiften ingår en karatedräkt (Gi). Premie utgår till dig som värvar nya medlemmar – värva era föräldrar eller kompisar.

Träningsoverallerna är nu dellevererade, tyvärr hade leverantören gjort fel och behöver göra om – och rätt.

Kompensation kommer utgå till alla som beställt och får vänta lite till.

Träningstider vårterminen 2018

 • Måndag
  • Yudansha 18:00-20:00
  • Kobudo sista måndagen varje månad 18:00-20:00
 • Tisdag
  • Juniorer 17:30-19:00
  • Seniorer 19:00-21:00
 • Onsdag
  • Minioner 18:00-19:00
  • Nybörjare 19:00-20:30
 • Torsdag
  • Juniorer 17:30-19:00
  • Seniorer 19:00-21:00
 • Lördag
  • Fri träning 10:00-12:00
  • Sanchinkata 12:00-12:30
  • Andra lördagen varje månad 10:00-15:00.
Nyheter om Dojon; Klubbens officiella adress är nu: O.G.R Karate, Kvartsgatan 12, 749 40 Enköping. Klädhängare kommer köpas in till tjejernas omklädningsrum och till hallen då det börjar bli trångt. Tids/ljusreläer kommer köpas in och installeras för att spara energi.
Apropå Dojon så har vi en mycket glad nyhet som kommer offentliggöras på årsmötet!Träningsoverallerna är nu dellevererade, tyvärr hade leverantören gjort fel och behöver göra om – och rätt. Kompensation kommer utgå till alla som beställt och nu får vänta ytterligare en tid.

Kom ihåg att klubben är med i Panta Mera, vilket betyder att det går att lämna era returburkar och flaskor i Dojon. Första utbetalningen har nu kommit.
Klubben deltar i ett EHB projekt med karateträning och läxläsning på måndagar och nattvandring en fredag/lördagskväll i månaden. Anmäl ert intresse till Shidion Sofia, all hjälp mottages tacksamt. 26:e februari är det ett uppstartsmöte för nattvandringen.

Suponsā スポンサー

Våra sponsorer

zmart webb & reklam

Vill du sponsra O.G.R. Karate Enköping?
Eller veta mer om våra BRONS, SILVER och GULD-paket, samt 365 klubben

001 - logo

私たちをフォローする
Watashitachi o forō suru
Följ oss

© 2023 OGR Karate. Producerad av Zmart Webb & Reklam