Nyhetsbrev januari 2018

Gott nytt år! Alla medlemmar hälsas välkomna tillbaks efter juluppehållet, terminen startar på måndag (8/1). Vi har haft tre jullovsträningar vilka alla varit mycket välbesökta.
För er som var med på dessa träningar eller av någon anledning inte tränar med oss ännu: Ett nytt år innebär kanske nya löften till er själva att komma i bättre form. O.G.R. Karate har sedan flera år en en-termins nybörjargrupp för vuxna. Fördelen med denna grupp är att de nya får all uppmärksamhet och att inriktningen på träningen är att under terminen lära ut alla grunder. Sedan kan man utan problem gå in i den ordinarie seniorgruppen.
Sprid gärna detta till er vänner och bekanta så att vi får in flera nya medlemmar till klubben.
Alla nya vuxna (15+) hälsar vi varmt välkomna att testa på karate i vår klubb på onsdagar mellan 19:00 och 20:30. De två första gångerna testar ni gratis och det går bra att komma med ända fram till Påsk, men ju förr desto bättre. I terminsavgiften på 900 kronor ingår en karatedräkt (Gi). Är du under 15 år och vill testa på karate är du istället välkommen i juniorgruppen (9-14) eller miniongruppen (5-8 år). Premie utgår till dig som värvar nya medlemmar!

Grattis till alla som graderade innan juluppehållet, en ny grad visar att ni lärt er mycket och kan ta ett steg vidare. Speciellt grattis till alla er som graderat för första gången och till er som bytt färg på bältet.

Träningsoverallerna är nu beställda och är på tryckning. Förhoppningsvis kommer de redan i slutet av januari!

Träningstider vårterminen 2018

 • Måndag
  • Yudansha 18:00-20:00
  • Kobudo sista måndagen varje månad 18:00-20:00
 • Tisdag
  • Juniorer 17:30-19:00
  • Seniorer 19:00-21:00
 • Onsdag
  • Minioner 18:00-19:00
  • Nybörjare 19:00-20:30
 • Torsdag
  • Juniorer 17:30-19:00
  • Seniorer 19:00-21:00
 • Lördag
  • Fri träning 10:00-12:00
  • Sanchinkata 12:00-12:30
  • Andra lördagen varje månad 10:00-15:00.
Snart är det dags för klubbens årsmöte! Kom och tyck till om hur klubben drivs och rösta fram nästa års inriktning och styrelse. 17:e februari 12:15 i Dojon. Förstärkt fika utlovas! Är du intresserad av att engagera dig är det enormt uppskattat. Kontakta robert.lund@telia.com och anmäl ditt intresse.

Den 8:e-11:e november kommer klubbens svartbältare delta på Gasshuku i Okinawa i Japan. Där träffar de vår organisations främsta karateutövare och tränar för dem i huvuddojon (Hombo Dojo) tillsammans med representanter för världens alla Jundokanutövare. Är du intresserad av att följa med och har fått katan Seiyunchin eller högre – prata med din tränare under kommande vecka för mer information. Biljetter kommer beställas inom kort.

Kom ihåg att klubben är med i Panta Mera, vilket betyder att det går att lämna era returburkar och flaskor i Dojon.
Klubben deltar i ett EHB projekt med karateträning och läxläsning på måndagar och nattvandring en fredag/lördagskväll i månaden. Anmäl ert intresse till Shidion Sofia, all hjälp mottages tacksamt.

Suponsā スポンサー

Våra sponsorer

zmart webb & reklam

Vill du sponsra O.G.R. Karate Enköping?
Eller veta mer om våra BRONS, SILVER och GULD-paket, samt 365 klubben

001 - logo

私たちをフォローする
Watashitachi o forō suru
Följ oss

© 2023 OGR Karate. Producerad av Zmart Webb & Reklam